Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Zdjęcie sztabek platyny

PLATYNA CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO?

Złota to najcenniejszy kruszec występujący w naturze? Sporo osób odpowiedziałoby, że tak, a jednak nie jest to prawda. Cenniejsza od złota jest platyna — metal szlachetny, który ma wiele zastosowań. To właśnie dlatego w przemyśle muzycznym przyznanie wyróżnienia w postaci platynowej płyty za wyniki sprzedaży jest bardziej znaczące niż otrzymanie złotej płyty. Przygotowaliśmy zestawienie faktów dotyczących tego pięknego metalu — skąd się ją wydobywa, jakie są jej cechy i gdzie znajduje zastosowanie.

Gdzie wydobywa się platynę?

Jeśli chodzi o platynę, to mamy do czynienia z metalem, który występuje w naturze niezwykle rzadko. Wydobywa się ją m.in. w rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz na Uralu. To właśnie z tych terenów pochodzi większość platyny, która następnie trafia na rynek.

Najważniejsze cechy platyny

Kolor platyny określany jest jako mieszanka srebrnego z białym. Ma ona bardzo mocny połysk, co sprawia, że przetworzona na biżuterię wygląda niezwykle pięknie. Jest odporna na wiele substancji chemicznych, dlatego w historii była wykorzystywana w laboratoriach, a dziś znajduje zastosowanie również w medycynie. Warto jeszcze zaznaczyć, że topi się ona w wysokiej temperaturze, a także jest stosunkowo miękka.

Zastosowanie platyny

Jak już wspominaliśmy, platyna była wykorzystywana w laboratoriach chemicznych, a dziś można ją znaleźć również w niektórych gałęziach medycyny. Co zaskakujące, korzysta z niej także przemysł motoryzacyjny. Przy jej udziale powstają katalizatory samochodowe, a z uwagi na to, że zapotrzebowanie na nie jest niezwykle wysokie, to właśnie ta branża regularnie odpowiada za wykorzystanie większości kruszcu dostępnego na rynku. Jeśli chodzi o jubilerstwo, to tutaj też wykorzystuje się spore ilości platyny, ale o tym za moment.

Biżuteria z platyny — piękne wzory i blask, który onieśmiela

Z pozoru może się wydawać, że pomiędzy platyną a srebrem, czy białym złotem nie ma żadnych różnic. To oczywiście nieprawda, ponieważ różnią się one między innymi wytrzymałością, połyskiem oraz szlachetnością z uwagi na częstotliwość występowania w przyrodzie. Najcenniejsza jest platyna, a biżuteria z niej wykonana jest nie tylko piękna, ale też odporna na zarysowania.

Z platyny wykonuje się całą gamę biżuterii — kolczyki, pierścionki, obrączki, naszyjniki, zawieszki i wiele więcej. Jej połysk sprawia, że takie ozdoby szybko stają się centralnym punktem niemal każdej stylizacji. Co ważne, jest ona antyalergiczna, dlatego bez obaw mogą ją nosić osoby uczulone na inne metale, których domieszki często znajdziemy m.in. w złocie niskiej próby. Jesteśmy przekonani, że każdy, kto zdecyduje się na platynową biżuterię, będzie zachwycony.

Facebook X Pinterest linkedin
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
0 items Koszyk
Moje konto

Bogata oferta pierścionków zaręczynowych

Serdecznie Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu. W swojej kolekcji posiadamy setki wyjątkowych pierścionków zaręczynowych. 

Warszawa ul. Królewska 2

Logo seveeu