Ślub to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Wyjątkowe wydarzenie, które już na zawsze odmienia nasz los. Jeśli mamy tyle szczęścia, że uda nam się stworzyć trwały związek, czeka na nas cała masa radości. Przypomnijmy sobie na moment czasy dzieciństwa, któż z nas nie bawił się w męża i żonę? Nie bierze się to znikąd, ponieważ dobre małżeństwo to masa pracy, cierpliwości, ale też nieco szczęścia. Praca w naszej branży pokazuje, że dla wielu osób to największe marzenie. Uśmiech na twarzy par przychodzących wybrać obrączki ślubne na zawsze pozostaje w pamięci.
Nic dziwnego, że rocznice tego wspaniałego wydarzenia są dla małżonków bardzo ważne i często obchodzone dość hucznie. Mają one również swoje nazwy wynikające z polskiej tradycji. Poniżej przedstawiamy je w kolejności chronologicznej. To naprawdę niezwykle barwne nazwy i jesteśmy dumni, że są częścią naszego ślubnego dziedzictwa. Jednak zanim dojdzie do rocznicy, trzeba pokonać długą drogę — kilka słów o niej również znajdziecie w dalszej części artykułu.
Od pierwszej randki po ślub — droga, która wiedzie przed ołtarz
Chyba każdy pamięta pierwsze spotkanie z miłością swojego życia. To zabawne, że ten krótki moment rzutuje na całą naszą przyszłość. Oczywiście wówczas nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak wspominając tę chwilę, widzimy wyraźnie, jak ważna była. Krótko po niej nadchodzi czas poznawania się i kolejnych randek. To tak naprawdę pierwszy krok w kierunku oświadczyn, bo przecież, zanim do nich dojdzie, powinniśmy wiedzieć o sobie niemal wszystko.
Oświadczyny to bardzo ważna chwila, zwłaszcza że to tutaj deklarujemy swoje przywiązanie i chęć zawarcia związku małżeńskiego. Istotną rolę gra pierścionek zaręczynowy. Nieważne, czy jego sercem jest diament, czy cyrkonia. Istotne, aby był dobrany do wybranki, korespondował z jej charakterem i poczuciem estetyki. Jeśli usłyszymy TAK, wchodzimy w okres narzeczeństwa, przez wiele par wspominany z ogromnym sentymentem.
Okres narzeczeństwa może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. To naprawdę indywidualna sprawa. Nie jesteśmy już chłopakiem i dziewczyną, a narzeczonym i narzeczoną. Brzmi pięknie, prawda? Nic jednak nie trwa wiecznie i w pewnym momencie nadchodzi czas ślubu. Mówiąc wprost — cudowny stan rzeczy zmieniamy na jeszcze lepszy!
Ślub może być kościelny bądź cywilny. To indywidualna kwestia i zależy wyłącznie od poglądów młodej pary. Wiąże się on z weselem, które — w dzisiejszych czasach — potrafi mieć iście królewski charakter. Setki gości, masa atrakcji, wykwintne alkohole, to bardzo często wybór młodej pary. Są jednak nowożeńcy, którzy decydują się wyłącznie na skromniejsze przyjęcie weselne lub po prostu uroczystą kolację. Każde rozwiązanie jest świetne, o ile tylko odpowiada głównym gwiazdom wieczoru.
Absolutną koniecznością jest też wybór obrączek. Niegdyś tak naprawdę można było wybierać tylko wzór, ponieważ jeśli chodzi o materiał, to królowało złoto. Dziś mamy do wyboru złoto żółte, złoto białe lub różowe, platynę oraz inne materiały. Wzorów są setki, jeśli nie tysiące. Jesteśmy przekonani, że w ofercie salonów jubilerskich, w tym naszych sklepów każdy znajdzie coś dla siebie.
Coraz większy staż małżeński, czyli omawiamy rocznice
Jak już wspominaliśmy, specyficzne nazwy rocznic funkcjonują w naszej tradycji od dawna. To coś, co warto pielęgnować, chociażby poprzez edukowanie młodych osób. Nazwy takie jak kwiatowa, wełniana, czy koronkowa są niezwykle urocze. Czas, aby poznać je wszystkie!
Od 0 do 10 lat, czyli to dopiero początek…
Pierwsze lata małżeństwa są różnie wspominane. Z jednej strony to ogromna radość i entuzjazm, ale z drugiej tak zwane docieranie się. Niezależnie od tego, jak Wam idzie, warto być cierpliwym i empatycznym. Odrobina zrozumienia to zawsze cenna rzecz.
- Pierwsza rocznica ślubu — papierowa,
- druga rocznica ślubu — bawełniana,
- trzecia rocznica ślubu — skórzana,
- czwarta rocznica ślubu — kwiatowa,
- piąta rocznica ślubu — drewniana,
- szósta rocznica ślubu — cukrowa,
- siódma rocznica ślubu — wełniana,
- ósma rocznica ślubu — spiżowa,
- dziewiąta rocznica ślubu — blaszana,
- dziesiąta rocznica ślubu — cynowa.
Od 10 do 20 lat, czyli coś już o tym wiemy…
To ciekawy moment, ponieważ mamy już całkiem niezły staż, ale wciąż starcza nam energii na szaloną zabawę. Zazwyczaj na świecie jest już potomstwo, a więc cały czas dzieje się całkiem sporo. Warto podchodzić do wspólnego życia z prawdziwym entuzjazmem, bo udany związek to ogromny skarb.
- Jedenasta rocznica ślubu — stalowa,
- dwunasta rocznica ślubu — jedwabna,
- trzynasta rocznica ślubu — koronkowa,
- czternasta rocznica ślubu — z kości słoniowej,
- piętnasta rocznica ślubu — kryształowa.
I teraz niespodzianka — rocznice od szesnastej do dziewiętnastej nie mają nazw. Dlaczego? Nie wiadomo, jednak warto świętować je, jak każde inne.
Od 20 do 80 lat, czyli możemy świętować…
To szczególny moment, ponieważ od dwudziestej rocznicy nazwy zaczynają się pojawiać, co pięć lat. To naprawdę staż godny podziwu, dlatego dobrze, aby każda rocznica była obchodzona z poczuciem prawdziwego spełnienia.
- Dwudziesta rocznica ślubu — porcelanowa,
- dwudziesta piąta rocznica ślubu — srebrna,
- trzydziesta rocznica ślubu — perłowa,
- trzydziesta piąta rocznica ślubu — koralowa,
- czterdziesta rocznica ślubu — rubinowa,
- czterdziesta piąta rocznica ślubu — szafirowa,
- pięćdziesiąta rocznica ślubu — złota,
- pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu — szmaragdowa,
- sześćdziesiąta rocznica ślubu — diamentowa,
- sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu — żelazna,
- siedemdziesiąta rocznica ślubu — kamienna,
- siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu — brylantowa,
- osiemdziesiąta rocznica ślubu — dębowa.
Oby małżeństwo trwało jak najdłużej
Chociaż nazwy rocznic (godów) są ważne z punktu widzenia tradycji, to tak naprawdę liczy się wyłącznie szczęście małżeństwa. Mamy nadzieję, że z radością wspominacie moment swojego ślubu i każdy dzień przeżywacie z miłością. Tego Wam życzymy!