O turkusie słyszał każdy z nas, ponieważ jego barwa stała się szeroko wykorzystywana niemal w każdej dziedzinie życia. Kolor turkusowy spotykamy w modzie, meblarstwie i nie tylko. Jednak niewiele osób zna historię tego pięknego kamienia, a zwłaszcza jego nazwy. Otóż pochodzi ona od dawnego szlaku handlowego, który prowadził przez Turcję. Tamtejsi kupcy zdecydowali się handlować tym niezwykłym kamieniem i właśnie w ten sposób dotarł on do świata zachodniego — Europy i dalej obu Ameryk. Ludzie od tysięcy lat zachwycają się jego urokiem, co wcale nie powinno dziwić, według nas turkus jest jednym z najpiękniejszych kamieni szlachetnych. Biżuteria ozdobiona nim nieustannie cieszy się ogromną popularnością.
Jeśli chodzi o nazwy tego pięknego kamienia, to encyklopedie podają jeszcze jedną, Kalait, co w tłumaczeniu oznacza po prostu ładny kamień. Według źródeł po raz pierwszy nazwa została wykorzystana przez Pliniusza Starszego. Dziś możemy cieszyć się bogatym wyborem biżuterii z turkusem, która zachwyca każdego, kto choć raz na nią spojrzy.
Biżuteria z turkusem — piękno, które przyciąga
Mówi się, że turkus hipnotyzuje. Coś w tym jest, ponieważ ten szczególny kamień szlachetny przyciąga uwagę swoją nieoczywistą barwą. Wykorzystuje się go w jubilerstwie od tysięcy lat. Przez ten czas zdobył on ogromną popularność. Aktualnie możemy wybierać spośród tysięcy kolczyków, naszyjników, bransoletek i pięknych pierścionków z turkusem. Kobiety uwielbiają ten kamień, co nie powinno dziwić. Dzięki swojej barwie stanowi on świetne uzupełnienie wielu kreacji. Może być dodatkiem do sukni wieczorowych, ale też stanowić kropkę nad i w stylizacjach nieco luźniejszych, noszonych na co dzień. Tak czy tak będzie się on wspaniale prezentował i doda uroku każdemu, kto zdecyduje się uczynić z niego swój kamień.
Turkus w ezoteryce
Czas, abyśmy zajęli się kolejnym tematem związanym z turkusem. Jest on niezwykle ciekawy, gdyż mowa o ezoteryce. Jak pewnie większość osób wie, kamienie szlachetne od zawsze miały specjalną otoczkę. Przypisywano im różne właściwości, a niekiedy stawiano nawet jako obiektu kultu. Turkus również załapał się do grona kamieni obdarzonych magicznymi właściwościami.
Osoby związane z ezoteryką uważają, że opisywany kamień ma pobudzać kreatywność oraz wyobraźnię. Być może właśnie z tego powodu jest tak lubiany przez wszelkiej maści artystów. Uważa się także, że chroni on przed nieszczęściami takimi jak wypadki, czy choroby. Jest zresztą wykorzystywany w ich leczeniu przez znachorów oraz miłośników medycyny alternatywnej.
Pierścionek zaręczynowy z turkusem — ciekawa alternatywa dla diamentów
Moda przychodzi i odchodzi, ale niektóre jej aspekty pozostają z nami niemal na zawsze. Właśnie tak stało się z turkusem w pierścionkach zaręczynowych. Jest on często traktowany jako doskonała alternatywa dla diamentów. Jego piękna barwa świetnie komponuje się ze złotem — zarówno klasycznym żółtym, jak i białym lub różowym. Co więcej, łatwo go zauważyć, przez co cały pierścionek przyciąga uwagę niemal tak samo, jak ozdoby z diamentem. Jeśli więc komuś zależy na pełnych podziwu spojrzeniach, powinien zainteresować się turkusem.
Gdzie jeszcze można spotkać ozdoby z turkusem?
To bardzo dobre pytanie, ponieważ turkus to nie tylko biżuteria. Wyrabia się z niego również rzeźby. Bardzo często można spotkać turkusowe figurki przedstawiające zwierzęta — słonie, małpy, czy tygrysy. Ich kolor jest przepiękny, dlatego — pomimo wysokiej ceny — cieszą się dużą popularnością.
A czy w Polsce znajdziemy turkus? Oczywiście, że tak! Sporo osób nie wie, że niewielkie złoża turkusu znajdują się na Dolnym Śląsku. Trzeba jednak zaznaczyć, że to raczej ciekawostka, niż faktyczne złoża pozwalające na regularne wydobycie większych ilości kamienia.
Podsumowując, turkus to kamień wyjątkowy o bogatej historii i szerokim zastosowaniu. Jego piękna barwa sprawia, że jest ceniony przez kolekcjonerów, jubilerów, ale też zwykłych klientów. Szukając ozdób do domu, czy biura warto spojrzeć na rzeźby wyrabiane z tego kamienia szlachetnego. Będą one świetnym uzupełnieniem aranżacji każdego wnętrza.