Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Delikatny złoty pierścionek

Krótka historia biżuterii i jubilerstwa

Biżuteria oraz jubilerstwo siłą rzeczy są ze sobą nierozerwalnie związane. Te dwa pojęcia na przestrzeni dziejów przenikają się i wzajemnie napędzają. Tym samym nie sposób mówić o jednym bez drugiego. Mając to na uwadze, spisaliśmy krótką historię biżuterii, którą następnie uzupełnimy poprzez dodanie informacji o jubilerstwie. Nie czekając dłużej — serdecznie zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że spełni ona oczekiwania wszystkich czytelników.

Początki biżuterii, czyli witamy w starożytności i wcześniej

Tak naprawdę historia biżuterii nierozerwalnie łączy się z historią ludzkości. Różnego typu znaleziska sugerują, że już przodkowie naszego gatunku, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia, wykonywali prostą biżuterię z kości zwierząt, muszli, czy skóry. Aktualnie najstarsze znaleziska, którymi dysponujemy, mają ponad sto tysięcy lat. To niewielkich rozmiarów muszelki z dziurkami. Zostały one wykonane z muszli ślimaka. Prostą biżuterię barwiono przy użyciu naturalnych barwników jak np. czerwona ochra. Ten nieskomplikowany proces pozwalał na wytwórstwo prostych ozdób, które wówczas należały do mężczyzn. Prawdopodobnie wynika to z tego, że ówczesna biżuteria pełniła funkcję użytkową — chroniła przed urokami, złą energią. Dodatkowo miała za zadanie informować o statusie noszącej ją osoby. Z czasem wszystko się zmieniło i dziś — jak powszechnie wiadomo —  biżuteria to głównie domena kobiet.

Kolejny bardzo ważny etap to starożytność, a konkretnie starożytny Egipt i Grecja. To okres, w którym wytwórstwo biżuterii, a więc wczesne jubilerstwo weszło na wyższy poziom. Zaczęto używać materiałów takich jak miedź, srebro, czy złoto. Oczywiście musiało minąć nieco czasu, aby tworzona biżuteria osiągnęła wysoki poziom detali, jednak po czasie właśnie tak się stało.

Tworzone ozdoby były symbolem statusu, ale nie tylko. Uczestniczyły w wielu obrzędach religijnych. Zresztą do dziś stosunkowo często słyszymy o przeklętych naszyjnikach z Egiptu, czy pierścieniach zapewniających noszącemu niebywałą moc. To pozostałości po starożytnych wierzeniach.

W Grecji biżuteria również była wykorzystywana w tych samych celach. Podobnie postępowali Fenicjanie, choć mieli oni inną metodę produkcji biżuterii. Z czasem do metalowych ozdób dołączano kamienie szlachetne. Najpotężniejsi nosili biżuterię, a ta z czasem stawała się obsesją tłumu, który na co dzień nie miał do niej w ogóle dostępu. Jak widać, już wówczas biżuteria była traktowana jako coś luksusowego, na co pozwolić sobie mogą wyłącznie najbogatsi. Na całe szczęście dziś jest nieco inaczej i mamy do wyboru szeroką gamę ozdób — od znacznie tańszych, aż do kosztujących setki tysięcy złotych.

Średniowieczna biżuteria

Kolejnym etapem rozwoju biżuterii, który należy wyróżnić, jest okres średniowiecza. To szczególny czas w dziejach ludzkości, bardzo mocno zorientowany na kwestie religijne. Trend ten nie ominął biżuterii, która również była nacechowana religijnie. Na pierwszym planie były wszelkiego rodzaju krzyże. Wykonywane ze złota, bogato zdobione. Nie tylko kościoły, czy ołtarze mieniły się złotem, ale również biskupi nosili rozmaitą biżuterię. Przepych nadal był powiązany ze statusem, jednak zyskał dodatkową interpretację — religijną i królewską.

Jak wspominaliśmy, ważne osobistości ze świata religii nosiły mnóstwo biżuterii. Były to krzyże, ale też kamienie szlachetne, takie jak diamenty, czy popularne wśród duchowieństwa wyższego stopnia szafiry. Chodziło o ich niebieską barwę, która miała symbolizować niebo. Z kolei władcy bardzo mocno inwestowali w złoto, co zapewne miało pewien wpływ na intensywny rozwój złotnictwa, jaki możemy odnotować w tamtych czasach.

Przeglądając naszego bloga zobacz przy okazji co Seveeu przygotowało specjalnie dla Ciebie.  Przejrzyj naszą kolekcję z kategorii pierścionki  zaręczynowe z brylantami a następnie powołaj się na zapoznanie z tym właśnie blogiem a otrzymasz dodatkowo 5% rabatu w przypadku zakupu naszej złotej biżuterii Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie przy ulicy Królewska 2.

Wiek XIX, XX i czasy współczesne

Wiek XIX oraz XX to czas rozwoju branży jubilerskiej. Z każdym rokiem świat zdawał się coraz mniejszy, nowe środki transportu sprawiły, że łatwiej było podróżować. Wszystko to wpłynęła na proces przenikania się kultur, stąd nic dziwnego, że europejscy jubilerzy zaczęli eksperymentować ze wzornictwem japońskim, czy arabskim. Tak naprawdę mamy do czynienia z okresem, który dał podwaliny pod dzisiejsze jubilerstwo.

Aktualnie branża jubilerska jest niezwykle rozwinięta. Możemy wybierać spośród tysięcy, jeśli nie milionów wzorów. W salonach znajdziemy ozdoby z całego świata. To niezwykły czas dla wielbicieli biżuterii, ale też dla samych jubilerów, których właściwie nic nie ogranicza. Z niecierpliwością czekamy na to, co będzie dalej.

Porozmawiajmy o jubilerstwie

Rozwój biżuterii to również rozwój jubilerstwa. Nowe metody, kolejne wzory, coraz odważniejsze pomysły. Dzięki temu dziś możemy cieszyć się niezwykle kreatywnymi ozdobami, szerokim katalogiem wyrobów o najwyższej jakości. Postanowiliśmy przygotować krótki przegląd ważniejszych firm, czy jubilerów, którzy wnieśli coś nowego do tej cudownej branży. Siłą rzeczy skupiamy się na Europie, ponieważ to tutaj rozkwitła sztuka tworzenia ozdób ze złota i kamieni szlachetnych.

Jeśli chodzi, o Europę to możemy tu wyróżnić trzy kraje — Francję, Włochy i Szwajcarię. Pierwszy z nich to m.in. dom marki Cartier. Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o tym słynnym producencie biżuterii. Zasłynął on zaprojektowaniem broszki panterki, którą zdobiły diamenty. We Włoszech znajdziemy z kolei markę Carlo Palmiero, którą zna każdy miłośnik biżuterii. Ten producent to prawdziwy artysta wśród jubilerów, warto rzucić okiem na wyroby spod jego ręki. Na koniec Szwajcaria, czyli królestwo zegarków. Uważamy je również za biżuterię, dlatego zachęcamy do zapoznania się z wyrobami marek takich jak Rolex, Longines, Omega, czy Breitling.

Jesteśmy przekonani, że przed branżą jubilerską wspaniałe lata. Nieustanny rozwój tej dziedziny zaowocuje jeszcze piękniejszymi wyrobami, dlatego warto obserwować ważniejsze firmy, aby być na bieżąco.

Szukasz pięknej biżuterii? Właśnie ją znalazłeś!

Teraz coś dla osób, które poszukują stylowej biżuterii. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w naszych salonach stacjonarnych oraz sklepie internetowych umieścić szeroką gamę biżuterii najwyższej klasy. Znajdziesz tu wyroby ze srebra, złota i nie tylko. Oferujemy ozdoby z całą paletą kamieni szlachetnych. Jeśli zależy Ci na precyzyjnie wykonanej biżuterii o ciekawym wzornictwie — sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Pamiętaj też, że w razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji. Chętnie pomożemy w wyborze i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Serdecznie zapraszamy.

Facebook X Pinterest linkedin
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
0 items Koszyk
Moje konto

Bogata oferta pierścionków zaręczynowych

Serdecznie Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu. W swojej kolekcji posiadamy setki wyjątkowych pierścionków zaręczynowych. 

Warszawa ul. Królewska 2

Logo seveeu