Chociaż mówi się, że to właśnie diamenty są przyjacielem kobiety, a w dodatku są wieczne, to naszym zdaniem śmiało można dołożyć do nich pozostałą biżuterię. Zastanawiasz się, skąd ten pomysł? Cóż, kiedy analizowaliśmy historię biżuterii, dotarło do nas, że ludzie niemal od zawsze usiłowali wyrabiać ozdoby, otaczać się rzeczami — w ich mniemaniu — pięknymi. Dodatkowo różnego rodzaju ozdoby były wykorzystywane w obrzędach, a także traktowane jako amulety. Oczywiście były to proste konstrukcje. Wykonywane zgodnie z ówczesnymi umiejętnościami, daleko im do dzisiejszych pierścionków zaręczynowych, czy naszyjników. Jednak sam fakt ich powstawania pokazuje, że biżuteria jest elementem naszej historii, a to niezwykle ważna kwestia.
Początki biżuterii — neandertalczyk i ozdoby
Badania jasno pokazują, że już neandertalczycy tworzyli biżuterię. Ich umiejętności operowania narzędziami i budowy skomplikowanych konstrukcji były na niezwykle niskim poziomie, jednak nawlekali oni kości, szpony, pazury, wykonując proste naszyjniki. Znane są też rekonstrukcje pokazujące neandertalczyków z kością w przegrodzie nosowej. To jasne, że pełniła ona funkcję ozdobną.
Natura w służbie sztuki, czyli z czego składała się pierwsza biżuteria
Początkowo, co w pełni zrozumiałe, tworząc biżuterię, wykorzystywano rzeczy naturalne takie jak kości, szpony, muszle, gałązki. Nie wymagało to dużych zdolności manualnych. Jednak znaleziska z całego świata pokazują, że z czasem człowiek pierwotny zaczął wytwarzać nieco bardziej skomplikowane konstrukcje. Część z nich była nawet malowana naturalnymi barwnikami. Muszle nawlekane na rzemyk, czy różnego rodzaju koraliki jasno pokazują, że zamiłowanie do ozdób i poczucie estetyki towarzyszyło nam niemal od zawsze.
Z czasem zauważono potencjał tkwiący w kamieniach szlachetnych oraz w złocie. Najstarszą biżuterię wykonaną ze złota znaleziono nieopodal bułgarskiej Warny. Natrafiono tam na groby, w których odkryto mnóstwo złotej biżuterii. Szacuje się, że powstała ona między 4600 a 4200 lat przed naszą erą. To wcześniej niż jakakolwiek złota biżuteria znajdowana choćby w Egipcie, czy Mezopotamii, której mieszkańcy również cenili wszelkiego rodzaju ozdoby, jednak wykonywali je wówczas z innych materiałów.
Przeglądając naszego bloga zobacz przy okazji co Seveeu przygotowało specjalnie dla Ciebie. Przejrzyj naszą kolekcję z kategorii pierścionki zaręczynowe z brylantami a następnie powołaj się na zapoznanie z tym właśnie blogiem a otrzymasz dodatkowo 5% rabatu w przypadku zakupu naszej złotej biżuterii Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie przy ulicy Królewska 2.
Jak widać, historia ludzi jest w pewien sposób związana z biżuterią. Chcemy otaczać się rzeczami pięknymi i było tak już tysiące lat temu. Pamiętając o dawnych czasach, jesteśmy dumni, że możemy zajmować się produkcją i sprzedażą złotych (i nie tylko) ozdób. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą aktualną kolekcją. Być może kształty niektórych pierścionków, czy kolczyków miały swój początek tysiące lat temu, któż to wie? Zapraszamy.