Gdybyśmy zapytali kogokolwiek o najcenniejszy metal, z całą pewnością wymieniłby złoto. I choć nie jest to do końca prawda, ponieważ mamy jeszcze platynę, to z uwagi na swoją historię i znaczenie w kontekście rozwoju ludzkości, złoto należycie zajmuje pierwsze miejsce. Niewielu jednak zna historię złota i zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądała jego podróż od zwykłego metalu do miejsca, w którym jest teraz. Przyjrzyjmy się więc temu, co sprawiło, że dziś złoto jest jednym z najbardziej pożądanych kruszców na całym świecie.
Po kolei, czyli skąd pochodzi złoto?
Czy uwierzysz, gdy powiemy, że złoto przywędrowało do nas z kosmosu? Tak, z kosmosu! Już tłumaczymy, jak do tego doszło. Otóż około 4 miliardów lat temu (uśredniając) w ziemię uderzył ogromny meteoryt. Jednym z pierwiastków wchodzących w jego skład, był właśnie złoty kruszec, którego wszyscy tak bardzo pragną. Przyznasz, chyba że to dość interesująca geneza, prawda? Wiele, wiele lat później złoto zaczęto wydobywać. Było to ok. 5 tysięcy lat przed naszą erą. Okres ten nazywamy Chalkolitem.
Wydobycie złota wymaga ogromnych nakładów pracy. Samo znalezienie grudki złota to nie tylko masa pracy, ale i szczęścia. Właśnie z tego powodu złoto jest tak cenne. Rzadkość występowania zaważyła na tym, że dziś każdy chce mieć coś złotego, najczęściej piękną biżuterię. Co ciekawe, pomimo tysięcy lat wydobycia, udało nam się zaledwie zdobyć drobny fragment tego, co skrywa skorupa ziemska. Czeka na nas znacznie więcej tego cennego kruszcu.
Właściwości złota
Złoto jest metalem miękkim, bardzo plastycznym, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się w procesie wyrobu biżuterii. Co istotne, złoto może bez problemu tworzy stopy z innymi metalami. Warto wspomnieć, że nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Złoto również nie koroduje. Wszystkie te cechy sprawiają, że w ciągu setek lat stało się głównym kruszcem wykorzystywanym przez jubilerów z całego świata.
Przeglądając naszego bloga zobacz przy okazji co Seveeu przygotowało specjalnie dla Ciebie. Przejrzyj naszą kolekcję z kategorii pierścionki zaręczynowe z brylantami a następnie powołaj się na zapoznanie z tym właśnie blogiem a otrzymasz dodatkowo 5% rabatu w przypadku zakupu naszej złotej biżuterii Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie przy ulicy Królewska 2.
Złoto w starożytności
Początki wyrobu biżuterii ze złota to Egipt. Tam najwcześniej wykorzystano ten piękny metal. Jak wspominaliśmy w jednym z naszych tekstów, biżuteria należała do najbogatszych, najbardziej wpływowych osób. Nic więc dziwnego, że faraonowie, byli przystrajani ozdobami ze złota niemal od stóp do głów. Na terenie dzisiejszego Egiptu znajdziemy dziesiątki budowli, w których niegdyś chowano zmarłych. Grobowce umieszczone np. w piramidach skrywały niezliczone skarby, których bardzo duża część była wykonana ze złota. Mowa nie tylko o naszyjnikach, czy pierścieniach, ale też przedmiotach codziennego użytku — miskach, talerzach, czy kubkach.
W tym samym czasie złotnictwo rozwijało się też w innych krajach, a wraz z nim popularność zyskiwało złoto. Był to proces ściśle ze sobą powiązany, co zrozumiałe. Oczywiście w międzyczasie trwały wyprawy w poszukiwaniu złota. Potężne państwa wysyłały swoje statki w kierunku najdalszych lądów, a wszystko po to, aby zagrabić jak najwięcej cennego kruszcu. Jeśli zastanawiasz się, czym kiedyś płacono, to między innymi walutą było złoto. Dlaczego? Ponieważ było ono znane na całym świecie (a więc każdy je uznawał i wiedział, jak jest cenne), a także nie groził mu wówczas spadek wartości. Jeśli więc otrzymaliśmy w zapłacie grudkę złota, to mogliśmy mieć pewność, że w odpowiedniej chwili będziemy mogli bez jakiegokolwiek problemu je sprzedać.
A czy wiesz, kiedy wybito pierwsze złote monety? Było to w roku 654 przed naszą erą, a odbyło się w Chinach.
Wybucha gorączka złota
Gorączka złota regularnie pojawia się wśród osób zainteresowanych jego poszukiwaniem. Oślepia ich, często zaćmiewa zdrowy rozsądek. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się wraz z odkryciem nowego świata, czyli Ameryki. Ludzie wyruszali tam, aby znaleźć szczęście i fortunę, którą bardzo często przemocą wydzierali z rąk lokalnych mieszkańców. Oczywiście nie było tak, że wszyscy natychmiast się bogacili. Prawdę mówiąc, większość kończyła z niczym, ale część faktycznie zdobywała majątek.
A czy wiesz, że poszukiwacze złota nadal istnieją i cały czas polują na nie? Na całym świecie znajdziesz osoby, które zawodowo znajdują się poszukiwaniem tego wspaniałego kruszcu. Często to pasjonaci, którzy poświęcili wszystko, by oddać się swojej jedynej pasji. Poza tym tak naprawdę gorączka złota trwa bez ustanku, bo przecież każdy z nas ceni złoto i niekiedy wydaje spore pieniądze, aby móc założyć np. wykonaną z niego biżuterię.
Co więcej, złoto jest wykorzystywane także w szeroko rozumianym przemyśle. Jako przykład można podać choćby kable audio, których końcówki bardzo często wykonywane są ze złota. To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów, ponieważ takich zastosowań jest naprawdę cała masa. Widać więc, że złoto nie pełni funkcji wyłącznie ozdobnej, a również typowo użytkową.
Inwestowanie w złoto
Aktualnie wiele osób, ale też firm inwestuje w złoto. Wynika to z faktu, iż kruszec ten ma zdecydowanie bardziej stabilną wartość niż waluty. Ich kursy nieustannie się zmieniają, podobnie jak kursy akcji. Tymczasem wartość złota utrzymuje się wciąż na podobnym poziomie, co sprawia, że tego typu inwestycje są po prostu bezpieczne. Zanim jednak zainwestujemy, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach.
Po pierwsze — złoto jest złotu nierówne, ponieważ istnieją różne próby tego kruszcu. Warto wiedzieć dokładnie, w co inwestujemy, dlatego poniżej znajdziesz objaśnienie dotyczące prób złota.
- Próba 999 zawiera 99,9 procent czystego złota.
- Próba 960 zawiera 96,0 procent czystego złota.
- Próba 750 zawiera 75,0 procent czystego złota.
- Próba 585 zawiera 58,5 procent czystego złota.
- Próba 500 zawiera 50,0 procent czystego złota.
- Próba 375 zawiera 37,5 procent czystego złota.
- Próba 333 zawiera 33,3 procent czystego złota.
Najczęściej funkcjonują powyższe próby, jednak niekiedy zawartość złota w stopie oznacza się karatami. Pewnie nieraz o nich słyszałeś, ale czy wiesz, co oznacza, że złoto jest np. 18-karatowe? Poniżej mała podpowiedź.
Jeden karat oznacza, że na całą wagę stopu, 1/24 stanowi złoto. Możemy spotkać się ze złotem:
- 24-karatowym (próba 1000),
- 23-karatowym (próba 958),
- 22-karatowym (próba 916),
- 18-karatowym (próba 750),
- 14-karatowym (próba 585),
- 12-karatowym (próba 500),
- 10-karatowym (próba 417),
- 9-karatowym (próba 375),
- 8-karatowym (próba 333).
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo inwestowania, trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Chodzi mianowicie o — mówiąc wprost — oszustów, którzy mogą usiłować sprzedać złoto niższej próby, jako złoto wyższej lub po prostu tombak zamiast złota. Z tego powodu kupować złoto należy tylko u sprawdzonych jubilerów, którzy cieszą się dobrą opinią (z reguły wówczas, gdy chcemy kupić złoto pod postacią biżuterii) bądź w oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Dobrym wyborem będą też mennice, które nie mogą sobie pozwolić na żadne uchybienia i skorzystanie z ich usług będzie w stu procentach bezpieczne.
Skąd to złoto, czyli o wydobyciu słów kilka
Złoża złota dzielimy na dwa rodzaje — pierwotne i wtórne. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze z nich dały początek drugim. Wtórne złoża powstały w procesie niszczenia pierwotnych.
Na świecie jest wiele miejsc, gdzie wydobywa się złoto. Poniżej przedstawiamy ich listę:
- Południowa Afryka,
- Rosja,
- Australia,
- Chiny,
- Stany Zjednoczone,
- Kanada,
- Indonezja,
- Uzbekistan,
- Peru,
- Ghana,
Oczywiście pomniejsze złoża występują również w pozostałych rejonach świata, jednak z powyższych pochodzi znaczna większość światowego wydobycia złota. Jeśli chodzi o Polskę, to w naszym kraju złoto wydobywa się wyłącznie ze złóż rud miedzi.
Sposób wydobycia może być dwojaki. Otóż w strefie zimnej (np. Rosja) złoto wydobywa się w kopalniach głębinowych, natomiast w strefie gorącej (np. Ameryka Południowa) robi się to w kopalniach odkrywkowych.
A teraz ciekawostka — naukowcy szacują, że w litrze wody morskiej (morza, oceany) znajduje się odrobina złota. Gdyby udało się je w jakiś sposób wydobyć ze wszystkich mórz i oceanów, mielibyśmy aż 20 milionów ton tego kruszcu! Niestety na ten moment nie dysponujemy technologią, która by na to pozwoliła.
Złoto, złoto, złoto…
Podsumowując, złoto odegrało ważną rolę w historii ludzkości i, prawdę mówiąc, nadal ją odgrywa. Aktualnie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, dlatego tak ważne jest jego regularne wydobycie. Również kwestia inwestowania w złoto jest wciąż interesująca dla osób chcących ulokować swój kapitał. Dla nas jednak najbardziej liczy się piękna złota biżuteria, a taką znajdziecie w sklepach marki SEVEEU. Serdecznie zapraszamy.