O białym złocie słyszał chyba każdy. Jest popularne na całym świecie, co rusz słyszymy wśród znajomych, że ktoś zdecydował się na wykonaną z niego biżuterie. Jednak niewielu z nas miało okazję słyszeć, a tym bardziej obcować z czarnym złotem. I nie, nie chodzi nam o ropę.
Czarne złoto — na całe szczęście — zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko mu do złota białego. A szkoda, ponieważ prezentuje się znakomicie. To ten rodzaj biżuterii, który momentalnie przykuwa uwagę wszystkich wokół. Jeśli więc szukasz pierścionka, bransoletki, czy innego typu ozdób jubilerskich, które są nie tylko oryginalne, ale też intrygują już po pierwszym spojrzeniu, zastanów się nad wyborem czarnego złota.
Jak powstaje czarne złoto?
Proces powstawania czarnego złota nie jest przesadnie skomplikowany. Upraszczając całą procedurę, można powiedzieć, że powstaje ono w wyniku połączenia tradycyjnego złota z innym metalem o odpowiedniej barwie. Złoto jest nim pokrywane i właśnie w ten sposób uzyskuje się jego czarną barwę. Wynika z tego jedna bardzo ważna kwestia — czarne złoto nie jest stopem, ponieważ jego składniki nie są ze sobą mieszane, a tylko łączone. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda.
Istnieją jeszcze inne, jednak ich koszt sprawia, że używane są bardzo rzadko. Wśród nich prym wiedzie metoda polegająca na stworzeniu nanoporowatego złota (np-Au), korzystając ze specjalistycznych urządzeń, jak np. młyn kulowy. Tak pozyskany materiał jest matowy. Istnieje też możliwość stworzenia czarnego złota w procesach chemicznych lub wykorzystując laser.
Czy czarne złoto jest trwałe?
Wszystko zależy od tego, na jakiej jakości wyroby trafimy. Przez to, że warstwa odpowiadająca za barwę jest wyłącznie na powierzchni, istnieje możliwość jego wytarcia lub zarysowania. Konieczne wówczas może okazać się ponowne pokrycie złota warstwą innego metalu. Jednak wysokiej jakości wyroby z czarnego złota pokrywane są grubszą warstwą lub kilkoma warstwami metalu, przez co znacznie zwiększa się ich odporność. Tak czy tak, czarne złoto nigdy nie będzie tak trwałe, jak klasyczne żółte złoto, ale spokojnie — nie oznacza to, że każdy kontakt z innym materiałem skończy się zarysowaniami.
Należy o tym pamiętać, zwłaszcza że jego cena jest stosunkowo wysoka. Wszystko zależy od próby złota, a więc zawartości złota w złocie. Jak zawsze, sugerujemy wybór wyższych prób, które nie tylko są bardziej odporne na zarysowania, ale też z reguły nie uczulają. Mogą także posłużyć jako dobra, a przede wszystkim bezpieczna inwestycja, gdyż czarne złoto (podobnie jak złoto klasyczne) raczej nie traci na wartości.
Rodzaje biżuterii z czarnego złota
Aktualnie, gdy popularność czarnego złota wciąż rośnie, możemy natknąć się na każdy rodzaj biżuterii z niego wykonany. Od kolczyków, przez bransoletki, aż po pierścionki. Coraz więcej osób inwestuje w pierścionki zaręczynowe o niezwykłej czarnej barwie, a nawet obrączki wykonane z tego kruszcu. Na pewno siłą czarnego złota jest jego uniwersalność. Co mamy na myśli? Dzięki czarnej barwie taka biżuteria pasuje do absolutnie każdej stylizacji. Kolejna sprawa to kolekcje biżuterii z czarnego złota. Ich poszczególne elementy są do siebie dopasowane nie tylko w zakresie barwy, ale też w kwestii wzorów. Takie połączenie wygląda niesamowicie, dlatego warto zastanowić się nad nabyciem zestawu biżuterii tego typu.
Przewidujemy, że w najbliższych latach moda na czarne złoto jeszcze bardziej przybierze na sile. Wynika to z faktu, iż obecnie niemal każdy stawia na oryginalność, a tej nie można odmówić biżuterii o głębokiej czarnej barwie. Zapewne również wzory ulegną rozbudowie, jednak to nie jest problemem w tym przypadku. Czarne złoto może być zaproponowane w ekstrawaganckim wydaniu, a i tak na pewno znajdzie nabywców. Naszym zdaniem to bardzo dobrze, ponieważ właśnie takie zjawiska jak rosnąca popularność czarnego złota wprowadzają sporo ożywienia do branży jubilerskiej. Właśnie dlatego jesteśmy fanami tego wyjątkowego materiału i czekamy na to, co stanie się dalej.