Opal to dość specyficzny kamień, a to ze względu na jego budowę, ale też wygląd. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych kamieni świata, co zrozumiałe, zważywszy na jego cudowną barwę. Nazwa opal wywodzi się z sanskrytu, gdzie upala oznacza tyle, co drogi kamień. Druga teoria mówi o tym, że pochodzi ona z greki — opallios oznacza widzieć zmianę. W tym wypadku zmianę barwy. Niezależnie od tego, skąd wzięła się nazwa, sam kamień jest zaskakująco piękny i należy mu się uznanie. Co więcej, jest on uznawany za oficjalny kamień szlachetny Australii, a taki tytuł zobowiązuje.
Opal — właściwości kamienia
Opal jest mineraloidem, a więc nie ma struktury kryształu. Z pozoru nie różni się od innych kamieni szlachetnych, jednak zabawa zaczyna się, dopiero gdy na ten szczególny kamień pada światło. Jego wybarwienie oraz budowa sprawiają, że dochodzi do szeregu zjawisk optycznych. Zaletą opalu jest mnogość odmian, różniących się od siebie kolorami oraz występowaniem wspomnianych zjawisk optycznych.
Kamienie dzielimy na kilka rodzajów ze względu na ich wybarwienie. Są to:
- opal mleczny — barwa biała, lekko szara;
- opal niebieski — barwa niebieska, lekko fioletowa;
- opal ognisty — barwa czerwona;
- opal pawiowy — barwy niebieska, zielona, purpurowa;
- opal zielony — barwa zielona;
- opal złoty — barwa żółta, pomarańczowa;
- opal różowy — barwa różowa;
Wśród wymienionych kamieni najbardziej poszukiwany jest ostatni z nich — opal różowy. Jest on szczególnie rzadki, cieszy się zainteresowaniem ze strony klientów, a więc automatycznie rośnie jego cena.
Skąd pochodzi opal?
Jak można się domyślać na podstawie faktu, iż opal został uznany za oficjalny kamień Australii, również tam wydobywa się go najwięcej. Jednak to nie jedyna miejsca wydobycia tych pięknych minerałów. Wydobywa się je także w Brazylii i Meksyku. Jak widać, opal upodobał sobie cieplejsze rejony świata. Oczywiście występuje on również w innych krajach, ale zazwyczaj jest on niższej jakości bądź wydobywa się odmiany nieszlachetne. Przykładem takich państw może być Polska (konkretnie m.in. Dolny Śląsk).
Opal został odkryty w starożytności, być może w późnej Grecji. Wiadomo, że świetnie znali go Rzymianie. W późniejszych latach również w Europie powstały kopalnie opali. Dzisiejszy stan rzeczy z Australią i Meksykiem, jako największymi dostawcami minerału, obowiązuje od XIX wieku.
Do czego można wykorzystać opal?
Cóż, opal to kamień szlachetny, a więc przede wszystkim do produkcji biżuterii. Rzecz jasna, cenią go również kolekcjonerzy, jednak to branża jubilerska pokochała ten szczególny kamień najbardziej. Co ważne, opal jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych. Przekłada się to na cenę biżuterii.
Można znaleźć piękne pierścionki z opalem, naszyjniki, kolczyki i wiele więcej. Tak naprawdę jest on wykorzystywany do produkcji niezwykle szerokiej gamy biżuterii. Jesteśmy pewni, że będzie on świetnym dodatkiem zarówno do eleganckich, wieczorowych kreacji, jak i tych codziennych, utrzymanych w dużo bardziej casualowym stylu.
Trzeba jednak pamiętać, że opal nie jest szczególnie wytrzymałym kamieniem. Nie chodzi tu o uszkodzenia mechaniczne wywołane np. uderzeniem, ale o różnice temperatury. W przypadku, gdy są spore, kamień wykazuje tendencje do pękania. Warto o tym pamiętać, aby nie uszkodzić cennej biżuterii.