Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Warszawa ul. Królewska 2  Info +48 602 511 511

Złota nausznica warszawa

Tombak czy złoto, oto jest pytanie

Z tombakiem w ten czy inny sposób spotkał się prawie każdy z nas. Tanie ozdoby sprzedawane na jarmarkach, odpustowe świecidełka, podróbki prawdziwego złota — tutaj najczęściej mamy z nim do czynienia. Skąd jego ogromna popularność? Otóż dzięki wysokiej zawartości miedzi, sięgającej ponad 80 procent (przypominamy, że tombak to stop cynku i właśnie miedzi) ma głęboki złoty kolor. Ta cecha sprawia, że na całym świecie od dawien dawna wykorzystuje się go do produkcji biżuterii, również takiej mającej uchodzić za prawdziwe złoto. Jeżeli więc mamy w planie zakup ozdób wykonanych ze złota, starajmy się korzystać z renomowanych punktów sprzedaży, gdzie wiemy, że nie zostaniemy oszukani. A w przypadku, gdy mamy wątpliwości, czy zakupiony wyrób jest szczerozłoty — posłużmy się jedną z kilku metod weryfikacji kruszcu, jakie podajemy poniżej.

Szczere złoto? Sprawdź to samodzielnie!

  • Weryfikacja znaków probierczych — to najprostszy sposób, który powinien stanowić wstęp do procesu sprawdzania autentyczności zakupionego złota bądź biżuterii. Na każdym wyrobie powinny znajdować się wybite znaki probiercze. Informują one o próbie złota. Należy porównać je z tabelą znaków polskich lub — jeżeli kupujemy złoto za granicą — z tabelą kraju, w którym planujemy zakup bądź, z którego pochodzi złoto.
  • Próba magnetyczna — choć jej nazwa brzmi nieco naukowo, to jest bardzo prosta do przeprowadzenia. Złoto to diamagnetyk, czyli materiał niewykazujący żadnych właściwości magnetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi o złoto 24-karatowe. Niższe próby, które zawierają dodatki np. niklu, mogą reagować z magnesem.
  • Kolor — zawsze warto sprawdzić barwę biżuterii, czy innych wyrobów ze złota, co do których mamy wątpliwości. Jeśli widzimy na nich przebarwienia, dziwne przetarcia, warto przeprowadzić dalszą analizę. Pamiętajmy też, że złoto nie rdzewieje.

To najprostsze metody, dzięki którym możemy sprawdzić nasze ozdoby. Istnieją jeszcze inne, jednak wymagają nieco więcej wiedzy lub umiejętności. Chodzi m.in. o analizę gęstości oraz próbę przy użyciu kwasu.

Sprawdzenie gęstości wiąże się z obliczeniami, które trzeba wykonać. Zasadniczo chodzi o to, aby po zanurzeniu złota, jakie chcemy sprawdzić w pojemniku z wodą obliczyć, jaka ilość wody została wyparta i porównać z gęstością złota wynoszącą 19,3 grama na centymetr sześcienny. To klasyczny przykład wykorzystania metody Archimedesa.

Co do kwasu, to nie polecamy wykonywać tej próby w domu. Jeśli chcemy ją wykorzystać, poprośmy o wsparcie fachowców, którzy na co dzień zajmują się sprawdzaniem prawdziwości złota. Z pewnością pomogą nam oni w naszym małym dochodzeniu.

Inwestowanie w złoto — jak kupować bezpiecznie?

Wiele osób decyduje się inwestować w złoto. To zrozumiałe, ponieważ kupno tego pięknego kruszcu jest stosunkowo bezpiecznym sposobem na lokatę kapitału. Ceny złota są dużo stabilniejsze od kursów walut, dlatego można w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek gorszych dni. Jednak jak zrobić to w sposób odpowiedzialny? Skąd wiedzieć, czy złoto, jakie nabywamy, jest na sto procent faktycznie złotem? Jest jedno proste rozwiązanie — kupujmy kruszec wyłącznie od renomowanych sprzedawców o dużym doświadczeniu, dłuższej historii prowadzenia działalności oraz takich, którzy legitymują się znaczną liczbą pozytywnych opinii wystawionych przez dotychczasowych klientów.

Najbezpieczniej jednak będzie kupować złoto w oddziałach Narodowego Banku Polskiego lub w jednej z mennic. To podmioty, które mają renomę i nie mogą sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia. Kupując w ich placówkach mamy stuprocentową pewność, że otrzymujemy szczere złoto, a nie jego mieszanki, czy — co najgorsze — tombak.

Trzymamy kciuki, abyś nigdy nie natknął się na nieuczciwych sprzedawców. Jeśli planujesz zakup złotej biżuterii — zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych lub sklepu internetowego. Znajdziesz tam bogaty asortyment biżuterii złotej, srebrnej, czy platynowej. Setki wzorów, wiele kolekcji i świetna obsługa, to główne atuty naszych sklepów. Zachęcamy do zakupów, a w razie jakichkolwiek pytań do kontaktu. Chętnie odpowiemy na każde z nich. SEVEEU to marka, której możesz zaufać.

Facebook X Pinterest linkedin
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
0 items Koszyk
Moje konto

Bogata oferta pierścionków zaręczynowych

Serdecznie Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu. W swojej kolekcji posiadamy setki wyjątkowych pierścionków zaręczynowych. 

Warszawa ul. Królewska 2

Logo seveeu